Mercedes’in Tarihi

Mercedes-Benz neredeyse 200 yıla yakın geçmişi olan bir şirket. Birçok birliktelik ve ayrılığa rağmen her zaman gücünü ve teknolojisini korumayı başarmasıyla öne çıkıyor. Sizin için Mercedes’in uzun yıllara dayanan tarihini ve öne çıkan noktaları derledik.

Mercedes’in Ortaya Çıkışı

Mercedes, aslında Daimler-Benz Grubu’nun otomotiv pazarında yer alan şirketinin adı. Gruba ismini veren iki kişi ise Gottlieb Daimler ve Carl Benz. İkilinin hikayesinde en ilginç anlara sahip olan ise Carl Benz.

Pes Etmeyen Mühendis

Carl Benz, babasının erken yaştaki ölümüne rağmen annesinin desteğiyle iyi bir eğitim aldı ve mühendis olmayı başardı. 1871 yılında da August Ritter ile Almanya’nın Mannheim kentinde ilk şirketini kurdu. Fakat işler pek istediği gibi gitmedi ve payını ortağına satmak zorunda kaldı.

8 yıl sonra ise gazla çalışan iki zamanlı bir motor geliştirmeye çalıştı. 1882 yılına gelindiğinde Gasmotorenfabrik Manheim yani Mannheim Gaz Motoru Fabrikası’nın kurucu ortaklarından oldu. Fakat diğer hissedarlar sabit gaz motorları istiyordu. Bu nedenle de bir sene sonra markadan ayrıldı.

Benz, 1883 yılına gelindiğinde kendi ortaklarıyla Benz & Cie Rheinische Gasmotoren-Fabrik veya Türkçesi ile Benz & Cie Rhine Gaz Motor Fabrikası’nı kurdu. Şirket hızlıca benzinle çalışan motorlar geliştirmeye başladı. 1886 yılında da Benz Motorwagen adı verilen otomobil ortaya çıktı. Bu araç birçok otorite tarafından dünyanın ilk otomobili olarak kabul edildi.

Daimler ve Maybach’ın Hikayesi

Mercedes’in bugün bildiğimiz duruma gelmesinde Carl Benz dışında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach’ın da önemli payı var. Eski arkadaş olan Daimler ve Maybach, yıllarca beraber çalıştı. Daimler, Deutz şirketinde 1872 yılında yöneticiydi, ancak motor geliştirmek için şirketten ayrıldı.

Maybach ve Daimler, bu süreçte dört zamanlı motorun tasarımlarını geliştirdi. İkili daha sonra otomobile güç sağlayabilecek bir motor geliştirmek için özel tasarımlar yaptı. Fakat bekledikleri kadar hızlı ilerleyemediler. 1885 yılında bisikletten ilham alarak Daimler Reitwagen adını verdikleri motosikleti geliştirdiler.

1889 yılına gelindiğinde ise ilk otomobillerini ürettiler. Ancak mali yönden yeterince güçlü değillerdi. Bu nedenle de Daimler, Max Duttenhofer ve Wilhelm Lorenz ile bir araya gelip Daimler Motren Gesellschaft veya kısaltması ile DMG’yi kurdular. DMG ilk otomobil satışını 1892 yılında gerçekleştirdi.

Shopping Cart
Scroll to Top