Opel’in Tarihi

Otomobil markalarının bilinmeyen geçmişleri, hiç rastlanmayan hikayeleri olabiliyor. Opel’in de hikayesi tam olarak böyle. 150 seneyi aşan tarihiyle Opel, birçok badireden kolayca sıyrılmayı ve yoluna devam edebilmeyi başaran markalar arasında yer alıyor. Bu nedenle sizin için Opel’in tarihini ve markanın hikayesi içerisinde öne çıkan noktaları derledik.

Kuruluş: Adam Opel

Otomobil markalarının tarihi incelendiğinde çoğunlukla 1900’lü yılların başlarının öne çıktığı görülecektir. Ancak Opel için durum biraz daha farklı. Markaya ismini de veren Adam Opel, 1862 yılında Opel’i kurdu. İlk olarak şirket, dikiş makinesi ve bisiklet üretti.

Adam Opel, 1895 yılında vefat ettiğinde marka hem bisiklet hem de dikiş makineleri konusunda lider markalar arasında yer alıyordu.

İlk Otomobiller: Opel Kardeşler

Adam Opel’in iki erkek çocuğu, şirketin başına geçtiklerinde otomobiller yavaş yavaş popülerleşmekteydi. İki kardeş, o sıralar otomobil tasarımı yapan Friedrich Lutzman ile ortaklık kurdular ve ilk otomobillerini geliştirmeye çalıştılar. Fakat ortaklık uzun soluklu olmadı ve 1901 yılında kardeşler ile Lutzman’ın yolları ayrıldı.

1901’de bir gelişme daha yaşandı ve Opel’in adeta kaderi çizilmiş oldu. Marka, o zamanlar büyük bir üretici olan Darracq ile anlaştı ve Opel Darracq markası altında üretim yapabilmek için lisans aldı. Bu süreçte, Darracq tarafından geliştirilen motorlar ile Opel’in gövdeleri birleştirildi.

Geliştirilen otomobil tasarımları ise 1906 yılında üretilmeye başlandı ve birçok kullanıcı tarafından çok beğenildi.

Shopping Cart
Scroll to Top