Renault’un Tarihi

Varlıklı bir Fransız ailesinin çocuğu, yüz yıl önce kurduğu hayalle bugün dünyanın en büyük markalarından birinin öncüsü oldu. Günümüzde Renault markası, SUV’den tıra kadar birçok farklı alanda araçlar geliştiriyor, Formula 1 için motor tedarik ediyor ve ilk günkü gibi hayallerini gerçekleştirmek için çabalıyor.

Sizin için Renault’un tarihini ve bilmeniz gerekenleri derledik.

Kuruluş: Louis Renault’un Hikayesi

1877 yılında Paris’te varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Louis Renault, mekanik ve motor teknolojileri ile oldukça ilgiliydi. Bir süre sonra bu ilgisini kurduğu küçük bir atölyeyle ileriye taşıdı. Louis Renault, kardeşleri Marcel ve Fernand ile 1899’da Renault’u kurdu.

Louis, tasarım ve üretim gibi mekanik ve mühendisliğin birleştiği alanlara yöneldi. Kardeşleri ise daha çok iş yönetimi ve finans kısmıyla ilgilendi. Marka ilk olarak büyük satışlar hedefliyordu ve bunu da başardı. Taksi filosu için Renault AG1 adı verilen araçlarını sattılar. 1907 yılına gelindiğinde Paris ve Londra’nın taksi filosunun büyük bir kısmı, Renault araçlardan oluşuyordu.

Renault bununla da kalmadı ve ABD’ye de gitti. Marka, 1907 ve 1908 yıllarında New York’ta en çok satan yabancı marka olmayı başardı. Renault bununla da yetinmedi ve yarışlara katılmaya başladılar. Marcel ve Louis, Renault tarafından geliştirilen araçlarla yarışıyordu.

1903 yılında ise bir talihsizlik yaşandı ve Madrid-Paris yarışı esnasında kardeşlerden Marcel hayatını kaybetti. Louis ise yarışlara ömrünün sonuna kadar veda etti. Ancak marka, yarışma tutkusundan vazgeçmedi ve yarış otomobilleri üretmeye devam etti.

Yarışma Tutkusu

Renault kurulduğu günden bu yana otomobil sporlarına özel bir önem veriyor. Çünkü diğer tüm otomotiv markaları gibi yarış pistleri, Renault’un gücünü sınadığı arena vazifesi görüyor. 1970’lerden beri Formula 1’de üretici veya takim sahibi gibi farklı konumlarda yer alan Renault, kazandığı sonuçlarla da göz dolduruyor.

Renault, 1992’den 1997’ye kadar Williams ve Benetton ile adeta pistleri domine etti. Motor tedariki yaptığı takımlar 6 yıl boyunca Formula 1’in markalar klasmanında şampiyon oldu. 2005 ve 2006 yıllarında ise Renault, İspanyol pilot Fernando Alonso ile hem markalar hem de sürücüler klasmanında şampiyon olmayı başardı.

2010, 2011, 2012 ve 2013’te ise Red Bull, Renault motorlarıyla ipi göğüsledi ve markalar klasmanında lider oldu.

Shopping Cart
Scroll to Top