Volkswagen’in Tarihi

1930’lu yıllarda uygun fiyatlı ve herkesin erişebileceği otomobil modelleri üretmek için yola çıkan Volkswagen veya kısaltması ile VW, günümüzde dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri. Her yıl yüz binlerce yeni aracı piyasaya sürüp satmayı başaran markanın; neredeyse kendiyle özdeşleşen bir şehri, devasa bir müzesi ve kendi adını taşıyan grup altında çok sayıda markası bulunuyor.

Sizin için Volkswagen’in nasıl bu kadar büyük bir marka haline geldiğini ve kilometre taşlarını derledik.

Kuruluş: Halkın Arabası

Birinci Dünya Savaşı’ndan büyük kayıplarla ayrılan Almanya, uzunca bir süre ekonomik olarak sorunlar yaşadı. Ancak endüstrisini korumayı başarmış ve 1900’lü yılların başında olduğu gibi otomotiv teknolojilerinde birçok yeniliğe imza atmaya devam ediyordu. 1930’lu yıllara gelindiğinde Almanların ucuz bir araca ihtiyacı vardı ve bu nedenle de Volkswagen kuruldu.

Almanca halk anlamına gelen “volks” ve araba anlamına gelen “wagen” sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulan ismiyle Volkswagen’in hikayesi böyle başladı. İlk araç ise Porsche’nin de kurucusu olan Ferdinand Porsche’nin imzasını taşıyan Type 1 oldu.

Wolfsburg ve Volkswagen

Bugün Almanya’da şampiyonluğa da ulaşan futbol kulübü nedeniyle Wolfsburg oldukça tanınan bir şehir. Ancak Volkswagen’in 1938’de buraya fabrikasını açmasına kadar, pek bilinen bir şehir değildi.

Volkswagen’in günümüzde genel merkezinin bulunduğu şehir, marka ile özdeşleşmiş durumda. Hatta günümüzde, Wolfsburg’da Volkswagen ile doğrudan ya da dolaylı olarak bir bağı bulunmayan insan neredeyse yok.

Volkswagen Type 1: Nam-ı Diğer Vosvos

Volkswagen’in efsanevi aracı Beetle, ilk olarak 1938 yılında üretilmeye başladı. Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen ilk Beetle ile herkesin rahatça kullanabileceği ve uygun fiyatlı bir araç geliştirdi. Araç, eşine az rastlanır bir şekilde farklı jenerasyonlarda 1938’den 2003’e kadar üretildi.

Volkswagen Type 1

Volkswagen’in tarihinde büyük bir öneme sahip olan Type 1 veya daha sık kullanılan ismiyle Beetle, 21 milyondan fazla üretildi. Bu açıdan markanın en çok satan otomobili olmayı başardı. Cabrio ve sedan versiyonları üretilen araç, önde yer alan bagajı ve boyutlarına göre güçlü motor seçenekleri ile çok beğenildi.

ABD’den Türkiye’ye, Brezilya’dan Nijerya’ya kadar birçok ülkede satılan araç, dayanıklılığı ile öne çıktı. Araç, gerekli bakımlar yapıldığı sürece arıza yapmaması ile adeta kullanıcıları büyüledi. Hatta Volkswagen’in klasik araçlarından birini almaya çalışan kullanıcıların da görebileceği gibi Beetle’lar, günümüzde bile sorunsuz çalışabiliyor.

Shopping Cart
Scroll to Top